Bioteka

Veganizmas – gydomoji ir aplinkai draugiška mityba

2006 m. rugsėjo 27 d.

Dace Ječe

specialiai www.bioteka.lv

darzovesKuo žmogus mažiau žino, tuo jis daugiau stebi reklamas, klausosi apie gydytojų „tiesas“ ir tradicijas. Medicinos pasaulis norėtų, kad jūs patikėtumėte tuo, kad jūsų organizmui nuolat trūksta kažkokių medžiagų, dėl to jums rekia naudoti ir gydytis tik vaistais. Maisto industrijai pavyko įtikinti daugelį žmonių, kad būtina valgyti perdirbtą, chemikalais praturtintą maistą, nužudytų gyvūnų mėsą ir gerti gyvūninės kilmės pieną, kad jaustumėmės gerai. Tačiau ar tai tikrai yra tiesa?

Koks maistas žmogui yra tinkamas?

Augalai turi visas sveikam kūnui ir protui reikalingas medžiagas. Jie žmogui siūlo milžinišką maisto produktų įvairovę. Tik maistas, kurį mes savo genuose esame užkoduoti vartoti (vaisiai, uogos, daržovės, riešutai, sėklos, laukiniai augalai), leidžia žmogaus organizmui išsaugoti tik jam būdingą ląstelių cheminę sudėtį. Suprantama, kad maisto produktams reikia išsaugoti savo natūralias savybes, jie negali būti rafinuoti, praturtinti dirbtinėmis medžiagomis, nes tokios manipuliacijos iškraipo jų biologinę esmę.

Mokslas ir gyvenimiška patirtis įrodė, kad angliavandenių, vitaminų ir mineralinių medžiagų mėsoje yra nepakankamai. Be to, po kulinarinio apdorojimo mėsa tampa negyvų baltymų, riebalų ir angliavandenių rinkiniu – tai organizmas laiko atliekomis, o augaluose naudingų baltymų, riebalų bei angliavandenių yra pakankamai. Išaiškinta, kad žmogaus organizme yra visos jam reikalingos aminorūgštys. Iš jų svarbiausia gamina storosios žarnos mikroflorą. 80% pesticidų žmogaus organizme atsiranda vartojant mėsą ir pieną. Šie padidėjusios koncentracijos chemikalai yra randami ir žindyvės piene, ir jokia paslaptis, kad atsiranda vis didesnė rizika vaikams susirgti įvairiomis sunkiomis ligomis, įskaitant vėžį. Nei vienam vaikui, nei suaugusiajam, ir ypač būsimoms mamytėms, vartoti gyvuninės kilmės pieno bei jo produktus nereikia.

Karvės pieno sudėtyje yra žmogui netinkamų baltymų, juos organizmas nesugeba suvirškinti, todėl prasideda alerginės reakcijos. Jos silpnina imuninę sistemą, mažina pasipriešinimą infekcinėms ir kitoms ligoms. Piene yra daug kalcio, bet tai yra blogas kalcio šaltinis, nes pieno kalcis nėra biologiškai prieinamas žmogui: piene yra daug fosforo, kalcis žarnyne susijungia su fosforu, todėl vėluoja jo įsisavinimas. Be to, piene yra mažai magnio, kuris reikalingas kalcio metabolizmui. Dėl kalcio, kurio neįsisavina organizmas, formuojasi inkstų akmenys, gali prasidėti podagra ir vystytis aterosklerozė. Dar viena problema – mėsos ir pieno produktai organizme skatina rūgščios aplinkos formavimąsi. Norint neutralizuoti šią rūgštį, organizmui reikalingas kalcis, o jį organizmas pasisavina iš mūsų kaulų. Valstybėse, kurių gyventojai daugiausia suvartoja pieno produktų, daugiausia ir sergančiųjų osteoporoze. Tokios daržovės kaip brokoliai, burokai ir griežtis savo sudėtyje turi daug kalcio. Mes turime gauti kalcio ten pat, kur jo gauna karvutės – su augalais. Tik vartodami žalią maistą, jūs suprasite, kokie sveiki galite būti ir tai vienintelis kelias kaip galime pakeisti pasaulį.

Dar daugiau faktų

„Faktas, kad, išskyrus labai retus atvejus, žmogus nėra išmintinga būtybė. Jis klausosi autoritetingų žmonių kalbų ir, jeigu faktai nesutampa su autoriteto nuomone, tuo blogiau faktams. Per ilgesnį laikotarpį jie laimės, bet tam tikru laiko periodu pasaulis be reikalo skęs tamsoje ir patirs kančias, kurių galėjo išvengti.“ (Dr.V.H.Beitas)

Tik augalinės kilmės produktai, kurie yra išsaugoję natūralias biologines savybes, užtikrina sveikatingumą. Ypač sveikatą gerina ir stiprina grūdai, kuriuose daug angliavandenių, B grupės vitaminų, geležies, kalcio, cinko, mikroelementų, švieži vaisiai, uogos, ankštiniai augalai, daržovės, sėklos ir riešutai. Išsivaduokite iš neteisingos mitybos įpročių ir aistrų jungo ir jūs įgysite buvimo džiaugsmą ir proto skaidrumą. Nenatūralus gyvenimo būdas sutrumpina jau ir taip pakankamai trumpą ir ligotą gyvenimą.

Be to, su savo nesveiku ir gamtos dėsniams prieštaringu gyvenimo būdu mes naikiname savo planetą ir sukeliame kančias milijonams gyvulių. Žmonės pasmerkia gyvulius pražūčiai, naudojasi jais kaip įrankiais ir tarnais savo užgaidų tenkinimui. Gyvulių laikymui yra naudojama daugiau kaip 2/3 ariamosios žemės. Nenaudingai išnaudojama žemė, kurioje būtų galima auginti žmogaus maistui skirtus augalus. Iškertami miškai, kad būtų galima auginti javus gyvuliams, chemikalais išsekinama žemė, netinkamai naudojamas geriamasis vanduo. Be to, didžiausia dalis javų, skirtų gyvuliams, auginama trečiose pasaulio šalyse, kuriose gyventojams trūksta geriamojo vandens. Valgant gyvulinės kilmės maistą, mes skatiname skuržiai gyvenančius žmones gyventi dar didesniame skurde ir kentėti nuolatinį badą. Gamtos užterštumas, kuris atsiranda nuo gyvulių mėšlo ir kitų fermų atliekų, patenka į mūsų upes ir gruntinius vandenis. Elektra ir kuras, kurie naudojami pervežant gyvulių maistą, pačius gyvulius, mėsą, šaldant, pakuojant ir t.t., yra nepateisinamas energijos eikvojimas. Taigi viską, ką darome pasauliui, mes darome sau…

Alternatyva

veganiska-dieta-225x300Veganas yra žmogus, kuris maistui, drabužiams, kosmetikai ir buitinei chemijai nenaudoja gyvulinės kilmės produktų.

Veganizmas yra kelias, kuris veda harmonijos, gydymo ir taikos pasaulyje link. Taika pasaulyje niekada nebus įmanoma, kol žmogus nenustos išnaudoti gyvūnų.

Veganizmas yra sąžinės balsas, kuris sako, kad mūsų planetoje gyvena ne tik žmonės, bet ir kitos gyvos būtybes, kurių gyvybė, norai ir kančios yra tokios pat tikros kaip ir mūsų.

Mes, šio gyvenimo būdo propaguotojai, nepritariame kitų gyvų būtybių skausmui. Mes neapsimetame, kad  nematome ir neignoruojame tai, ką mes žinome.

Veganizmo idėja yra labai paprasta: „Žiūrėt ir matyti betikslią mirtį ir kančias. Mes nenorime tam pritarti ir tai, ką mes perkame ir kaip mes gyvename, turi įtakos pasauliui. Nėra nė vienos priežasties kenkti aplinkai, gyvūnams ir sau‘‘.

Nėra ko verkšlenti dėl pasaulio tvarkos, ją kuriame mes patys visi čia ir dabar!

Rekomenduojami informacijos šaltiniai:
G. Šatalova ,,Dziednieciskais uzturs”
What is normal diet? www.newstarget.com
Dr. R. Francis ,,Milk Does A Body Good?”
www.soulveggie.com
www.rawfood.com

Redakcijos pastaba: straipsnyje išreikštos nuomonės beveik visuomet sutampa su redakcijos nuomone.

You are here