Bioteka

DRH

Mylėk savo sodą…WALA vaistinių augalų sodas

 Ernte Echinacea_1528_Office-200x300Žmogui reikia gamtos.

Ir mes tikime, kad gamtai mūsų reikia taip pat!

Wala vaistinių augalų sodas įsikūręs Vokietijos miestelyje Eckwälden. Daugelį metų Anne ir Rolf Bucher dirba šiame sode, kuris tiekia WALA Heilmittel GmbH vaistažoles vaistų bei kosmetikos gamybai. Kartu su keletu darbininkų ir studentų Bucher šeima augina daugiau kaip 150 įvairių vaistinių augalų. Šis trumpas interviu pristatys unikalų WALA sodą, kur auga pagrindinės Dr.Hauschka kosmetikos dalys, ir jo biodinaminius principus.

Kiek metų egzistuoja šis nuostabus sodas?
Vaistinių augalų sodą 1950 m. įkūrė Dr. Rudolf Hauschka. WALA po truputį pirko vis daugiau aplinkui esančios žemės ir šiuo metu sodas užima 4,5 hektaro plotą. Be to, WALA daugiau kaip 15 metų puoselėja biodinaminę žemdirbystę ir Sonnenhof ūkyje, Bad Boll miestelyje, o kai kurie vaistiniai augalai auginami iki šiol, pavyzdžiui, hamamelis, šalavijas ir kietis.

Heilpflanzengarten 3148_Internet2…kaip sudedamosios vaistų, dantų pastų ir kosmetikos dalys?
Taip. Pavyzdžiui, šiame sode mes auginame agurklę (Borago Officinalis). Praėjusiais metais mums reikėjo 400-500 kg žydinčių augalų. Agurklė yra naudojama atkuriamajai Dr. Hauschka veido kaukei bei rozmarinų kojų ir rankų tonikui gaminti. Biodinaminių vaistų laboratorijai reikia vos kelių kilogramų agurklės, kad būtų pagaminta motininė ištrauka, kuri vėliau naudojama įvairiems vaistiniams preparatams gaminti. Visoms kosmetikos priemonėms gaminti kasmet užauginame nuo 5 tūkst. iki 5 tūkst. 500 kg augalų.

Turite didelę augalų įvairovę…
Taip, mūsų darbas labai įdomus. WALA sode auginame ne tik augalus, bet prižiūrime, kad būtų gyvūnų, vabzdžių ir paukščių. Šiuo metu turime 16 bičių avilių, kurie tapo neatsiejama sodo dalimi. Rinkdamiesi augalus, kuriuos auginsime, bites aprūpiname žiedadulkėmis ir nektaru visą sezoną. Sode svarbu sujungti tarsi bevertį elementą su teikiančiu didelę vertę. Mes leidžiame savo pievoms subrandinti sėklas, kadangi tai svarbu vabzdžiams ir paukščiams. Mes paliekame senų medžių rastigalių, kad vapsvos bei kiti gyvūnai galėtų sukti lizdus. Taigi mūsų sode susilieja daug gamtos elementų – augalai, paukščiai ir vabzdžiai. Jų priežiūra mums teikia didelį malonumą. Įvairovė – tai gyvenimo prieskonis, kai jos trūksta gamta tampa mirtinai pilka.

Kompost 2831_InternetBet WALA sodas neatrodo lyg būtų perimtas iš gamtos?
Tikrai ne. Kai kurios vaistažolės pasodintos labai gražiai ir tvarkingai. Tai yra tikras iššūkis: sutvarkyti sodą taip, kad jis duotų naudos gamtai ir žmogui kiek tik įmanoma. Mums, žmonėms, reikia gamtos ir mes tikime, kad gamtai reikia mūsų. Štai kodėl mes labai rūpinamės, kad mūsų veiksmai nedarytų žalos gamtai. Kartais tikrai brangiai mokame už tai, kad leidžiame pievose nokti sėkloms, po to būna sunku, kai šios sėklos pasklinda po visą sodą.

Ar WALA sodas yra ypatinga vieta?
Dabar taip! Bet anksčiau, prieš tai ką matote šiandien, mums tikrai teko paplušėti iš peties. Kai WALA nusipirko šias žemes – tai buvo gryna laukinė smarkiai apžėlusi pieva. Eckwälden miestelio gyventojai tikrai nemanė, kad bus galima čia auginti visus šiuos vaistinius augalus. Kai formavome vaistažolių sodą, mums padėjo Rudolfo Štainerio žemdirbystės individualumo koncepcija. Ji teigia, kad reikia identifikuoti žemės, augalų, gyvūnų populiaciją toje vietoje ir žmonėms, kurioje jie dirba. Kuo labiau mes į tai atsižvelgėme, tuo mums tapo įdomiau dirbti.

Ar tai reiškia, kad reikia išvengti kiek įmanoma mažiau dalykų, kurie nebūdingi tai vietovei?
Taip, kiek įmanoma mes stengiamės išlaikyti uždarą žaliavų sistemą. Retai perkame sėklas, substratus ar trąšas. Mes naudojame tik savo kompostus, ir iš esmės visos mūsų sėklos yra mūsų pačių surinktos. Taip pat patys ruošiame dirvožemį bei substratus. Kompostas – tai mūsų sodo širdis. Mes jį gaminame patys, todėl žinome iš ko jis yra sudarytas. Medelynuose dirbo net samdomi profesionalūs kompostininkai, kurie vien iš kvapo galėjo pasakyti, kurie kompostai buvo geri, o su kurias dar reikia padirbėti.

Kompostpraeparate 268_InternetAr toks auginimo būdas turi įtakos WALA produktų kokybei?
WALA produktų kokybė prasideda nuo dirvožemio ir komposto. Kadangi milijonai mikroorganizmų gyvena komposte ir turi gyvybę palaikantį efektą. Mes sodiname savo augalus būtent tokiame komposte, kad augalai įsisavintų visas jų gyvybę palaikančias medžiagas. Tai tinka ir žmonėms. Mums taip pat reikia kuo daugiau pozityvios stimuliacijos, kad išliktume sveiki. Sterili aplinka mums sukelia ligas. Mes tikime, kad mūsų augalai užaugs stiprūs. Taip pat kompostu užpilame jau laisvas lysves, kad dirvožemis gautų maistingųjų medžiagų. Visame mūsų darbe labai svarbu, kad kiekvienas augalas gautų optimalią priežiūrą nuo sėjos iki derliaus nuėmimo. Mes nuolat stengiamės suteikti geriausias sąlygas visiems gyviems organizmams sode.

Ar darbas sode yra prižiūrimas?
Taip, vieną kartą per metus mus tikrina kelios ekologiškos žemdirbystės asociacijos. Jos tikrina žaliavų bei visų kitų medžiagų, kurios naudojamos vaistiniame sode, bei auginimo procesus. Viską, ką perkame sodui turi būti detaliai patikrinta ir suderinta su biodinaminės žemdirbystės Demeter reikalavimais. Taip pat mes laikomės griežtų reikalavimų prižiūrint sodą, kuriuos nustatė mūsų įmonė.

Borago Ernte_3392_InternetWALA gamina savo produktus remdamasi ritminiais procesais. Kuriuos ritmus Jūs jaučiate sode?
Sodininkas visuomet yra priklausomas nuo gamtos sezonų. Vasarą sunoksta vaisiai, subręsta sėklos. Mes labai atidžiai stebime augalus kada jie subręsta, kad laiku nuimtumėme derlių. Tuomet mes planuojame derlių kitiems metams, kadangi kai kurie augalai subrandiną derlių ne po vieno sezono, bet tik po kelerių metų.

Sodas diktuoja ritmą sodininkui?
Taip, mes dirbame pagal sodo ritmą. Sodui nesvarbu ar tai savaitgalis ar šventinė diena. Lygiai taip pat yra ir su dienos ritmu. Vasarą mes pradedame darbus labai anksti iš ryto. Tai padeda mums geriau pažinti sodą ir jį stebėti skirtingomis dienomis ir paros metu. Mes turime atsižvelgti į šiuos ritmus ir išmokti dirbti kartu su jais. Jūs turite mylėti sodą, tuomet tai tampa neįkainojama patirtimi.

You are here