Bioteka

BavicchiZimoli copy

Bavicchi GEO – vitaminų sodas ant virtuvės palangės

bavichi

Užsiauginkite vitaminų sodą ant savo palangės. Kasdieną džiaukitės gyvybe pulsuojančiais žaliais daigeliais, kurių saujoje galime rasti net keliasdešimt kartų daugiau naudingųjų medžiagų (vitaminų, baltymų, mineralų ir mineralinių medžiagų, fermentų, chlorofilo) nei iš tokio daigelio išaugusioje subrendusioje daržovėje.

Keleto rūšių mažųjų žalėsių jau galima nusipirkti ir didžiuosiuose Lietuvos prekybos centruose, o patys ant palangės galite susidaiginti nors visą jų armiją! Žalieji kokteiliai, maistingos salotos ar tiesiog puošmena Jūsų troškiniams ir pusryčių sumuštiniams – tai daigintos sėklos ir jų želmenys.

Ar žinojote, jog susidaiginti sėklų sėkmingai galima ir namuose? Dažnai užtenka vienos savaitės, kad iš pakelio sėklų gautumėte ištisą dubenį želmenų. Sėkloms dygti būtinos šios sąlygos:

-          Kokybiškos, taisyklingos formos, nepažeistos, geriausia ekologiškos, augalų sėklos. Galite daiginti daugelį grūdų (kviečius, avižas, miežius, rugius, speltas), ankštinių kultūrų (įvairiausias pupeles, žirnelius, avinžirnius, lęšius, liucernas, raudonuosius dobilus), daržovių ir augalų sėklas (soras, bolivines balandas, linų sėmenis, gražgarstes, česnakus, brokolius ir kitus kopūstinius augalus, ridikėlius, garstyčias, ispaninius šalavijus chia, pankolius, bazilikus, sezamus, saulėgrąžas; tačiau negalima daiginti bulvinių šeimos augalų, t.y. pomidorų, bulvių, baklažanų, paprikų) ir net riešutus (pvz. migdolus, žemės riešutus).

-          Vanduo. Kai tik sėklos gauna vandens, jų viduje prasideda cheminiai procesai, skatinantys dygimą.

-          Deguonis. Dygstančios sėklos yra gyvas augalas, kurio kvėpavimui būtinas deguonis.

-          Šviesa. Daugeliu atveju praėjus keletui dienų nuo daiginimo pradžios šviesa daiguose skatina chloforilo gamybą, dėl ko daigeliai būna ryškiai žali ir pilni gyvybės.

Kaip pradėti daiginti?

-          Iš pradžių apsvarstykite, kiek bus valgančiųjų. Vienam mažai patyrusiam daigintojui paprastai užtenka dviejų šaukštų sėklų arba pusės puodelio ankštinių kultūrų ar riešutų.

-          Pasirinktas sėklas suberkite į kokį indelį ir užmerkite vandeniu. Turėkite omenyje, kad sėklos mirkdamos padidės net iki 4 kartų. Mirkymas dažnu atveju turėtų trukti per naktį (8-12 val.), tačiau yra tokių sėklų, kurias užtenka tik gerai nuskalauti ar pamirkyti vos keletą minučių, mat jos apie save formuoja gelio pavidalo apvalkalėlius (pvz. gražgarstės, linų sėmenys, ispaniniai šalavijai, bazilikai).

-          Išmirkusias sėklas suberkite į tam pritaikytą daiginimo indą ar tiesiog į lėkštutėje patiestą marlės skiautę. Daiginimo indai yra pritaikyti maksimaliai praktiškam ir efektyviam daiginimui, tačiau tinkamai sėklomis rūpinantis, susidaiginti galite ir be specialios daigyklės.

-          Sėklas apipurkškite, skalaukite ar perliekite vandeniu 2-4 kartus per dieną. Dažnumas priklauso nuo aplinkos sąlygų. Sėkloms dygti ideali yra kambario temperatūra, ne tiesioginėje saulės šviesoje. Saugokite sėklas nuo pernelyg gausaus kiekio vandens ir didelės kaitros: indelyje užsilikęs vandens perteklius gali paskatinti pelėsio formavimąsi, o kaitra – išdžiovinti sėklas ir gležnus daigelius. Jeigu vietomis pastebėjote pelėsį, tas sėklytes išmeskite, o likusias sveikas – gerai perskalaukite, kad pašalintumėte pelėsio sporas. Vis dėlto, jeigu pelėsis apėmė didžiąją dalį sėklų, išmeskite jas negailėdami ir pradėkite daiginti iš naujo.

bavichi 2

Kada sėklos sudygsta ir galima valgyti?

-          Kiekviena sėklų rūšis turi skirtingą sudygimo terminą. Daugelis daržovių ir augalų sėklų sudygsta per 4-6 dienas, tačiau yra ir tokių, kurioms gali prireikti 10-14 dienų, pvz. pankoliai, bazilikai, česnakai. Labai lengvai dygsta ankštinės kultūros ir riešutai, sezamų sėklos (užtenka 1-3 dienų).

-          Lapinės kultūros valgomos vos tik pasirodo pirmieji du lapeliai. Tuomet želmenis reikia perkelti į šaldytuvą ir suvartoti per savaitę. Šaldytuvo mikroklimatas stabdo tolimesnį daiginimąsi ir padeda išlaikyti maistingąsias medžiagas.

-          Ankštines kultūras galima vartoti, vos pradeda lįsti baltą uodegėlę primenantis daigelis. Valgoma visa sudygusi pupelė.

-          Riešutai sudygsta ypač greitai, pvz. migdolus galima valgyti jau po pradinio naktinio mirkymo, o štai žemės riešutus ir sezamų sėklas galima vartoti praėjus 1-2 dienoms nuo daiginimo pradžios.

-          Grūdų želmenys gryna savo forma nėra vartojami, mat juose yra gausu žmogaus organizmo nevirškinamų skaidulinių medžiagų. Visas gerąsias tokių želmenų savybes galime gauti iš jų išsispaudę sulčių su želmenims pritaikyta lėtaeige sulčiaspaude.

Drąsiai eksperimentuokite ir atraskite savo mėgstamiausias sėklas ir pabandykite jas sudaiginti tuojau pat. Jūs nustebsite, kokie saldūs yra daiginti migdolai, ir kokie sultingi yra saulėgrąžų želmenys, taip tinkantys į salotų garnyrus ar žaliuosius pusryčių kokteilius. Lapininiais želmenimis gardinkite bet kurį savo patiekalą ir puoškite kulinarinius šedevrus. Net pusryčių kiaušinienė su ridikėlių daigais gali pavirsti nauju mėgstamu patiekalu visai šeimai.

Daiginimui tinkamų ekologiškų sėklų ir daigyklių iš Sonnentor bei Bavicchi ieškokite visose „Bioteka" parduotuvėse.

You are here