Bioteka

sonnenblumen

Džiovinti vaisiai - saldžioji energija

default default

Greitas gyvenimo būdas dažnai atima iš mūsų galimybę lėtai mėgautis maistu. Skubėdami gyventi turėtume save dažniau palepinti sveikais užkandžiais. Rapunzel, Vokietijos ekologiško maisto gigantas, siūlo išeitį – platų asortimentą ekologiškų sertifikuotų džiovintų vaisių ir riešutų, kurie yra vertinami dėl maistingųjų medžiagų gausos.

Džiovintos figos, datulės, razinos ir kitos gėrybės, pasižyminčios ypatinga vitaminų ir mineralų gausa, jau nuo neatmenamų laikų yra svarbi Žmonijos mitybos dalis. Pavyzdžiui, džiovinti vaisiai užtikrindavo išgyvenimą karavanams, klajojantiems po dykumas. Šiandien mes mėgaujamės džiovintais vaisiais kaip užkandžiu darbe, sukertame po sportinių užsiėmimų ar tiesiog smaližaujame tarp valgymų. Džiovinti vaisiai sutinkami ne tik sausuose pusryčiuose, bet ir Tolimųjų Rytų virtuvės patiekaluose. Ar žinojote, kad džiovintuose vaisiuose gali būti iki 5 kartus daugiau vitaminų, mineralų, mikroelementų ir kitų augalinės kilmės maistingųjų medžiagų nei šviežiuose vaisiuose? Jie apsaugo mūsų organizmą nuo oksidacijos, stiprina imuninę sistemą ir yra turtingi vitaminų A ir C, B grupės vitaminų, kalcio, geležies, magnio, fosforo, kalio ir skaidulinių medžiagų. Džiovinami yra tik tokie vaisiai, kurie yra visiškai sunokę ant medžių ir gali visiškai atskleisti savo skonines savybes. Optimalios nokimo ir džiovinimo sąlygos suteikia jiems intensyvų skonį, dėl ko džiovinti vaisiai tampa tikru pasimėgavimu!

aprikosen

Rapunzel Turkijoje – sėkminga vizija

Turkijos projektas yra seniausias ir didžiausias Rapunzel kompanijos gyvavimo istorijoje, dėl ko yra ypač svarbus ir vertinamas. Viskas prasidėjo dar 1976 m., kuomet Joseph Wilhelm, Rapunzel steigėjas ir generalinis direktorius, ėmėsi ieškoti ryšių ir pažindintis su vietos ūkininkais, kad galėtų užsiimti džiovintų vaisių ir riešutų, be sieros ir nepurkštų dujomis, gavyba. Po 10-ties novatoriško darbo metų aštuntajame dešimtmetyje buvo nuimtas pirmųjų ekologiškai užaugintų gėrybių derlius. Tikslas buvo pasiektas ir Rapunzel galėjo savo sausus pusryčius praturtinti ekologiškomis razinomis, figomis ir lazdyno riešutais. Galiausiai Rapunzel Turkijos projektas tapo tikru vėliavnešiu kitoms ekologinės žemdirbystės iniciatyvoms. Apie 600-tams ekologine žemdirbyste užsiimančių ūkininkų ir 6-iems žemės ūkio inžinieriams patikėta rūpintis ir puoselėti ekologinę žemdirbystę, laikantis griežtų reikalavimų. Be vaisių šie ūkininkai taip pat augina ir kitokius produktus, tarp jų – pomidorus ir medvilnę.

Rapunzel ekologinės žemdirbystės projekto ženklas atspindi:

- saulėje sunokusią aukščiausios kokybės produkciją;

- daugiau nei 25 metus sąžiningo ir patikimo bendradarbiavimo su vietos augintojais;

- gyvenimo ir aplinkos sąlygų gerinimą;

- nuoseklų ekologiškai produkcijai taikomų reikalavimų vykdymą.

Figos iš Aydin – galinga pradžia

Ieškodamas siera* ir kitomis konservuojančiomis dujomis neapdorotų figų, 1976 m. Joseph Wilhelm atvyko į Aydin proviciją. Ten jis sutiko atvirus ir smalsius ūkininkus, kurie sutiko pakloti pamatus būsimai asociacijai, dirbančiai su sertifikuotais ekologiškais vaisiais. Tai buvo Rapunzel Turkijos projekto pradžia.

Ayidin yra 150 km į pietryčius nuo Izmiro nutolusi gyvenvietė, įsikūrusi derlingos lygumos centre prie Meandro upės. Dėl dėkingo klimato kalnų papėdėse auga geriausios figos Turkijoje. Kadangi vietovė yra įsikūrusi atokiai nuo įprastai apdirbamų žemių, tai leidžia laisvai auginti ir vėliau nurinkti ekologiškas figas 500 ha plote.

Tekelioğlu – tinklas sukurtas

Salihli regione yra įkurtas didžiausias Rapunzel Turkijos kaimo projektas. 1990 m. pradžioje dauguma Tekelioğlu kaimo ūkininkų su malonumu pradėjo verstis ekologine žemdirbyste. Po to, kai Tekelioğlu taip atsigavo ir ėmėsi sėkmingos veiklos, penki kaimyniniai Salihli kaimai susijungė tam, kad visi kartu galėtų vystyti ekologinę žemdirbystę.

Šiandien čia yra 66 šeimų ūkiai, sėkmingai auginantys ekologiškas razinas „Sultana", pomidorus, medvilnę ir kt., o dalis šios produkcijos atitinka ir Demeter** biodinaminius reikalavimus. Vietinis Rapunzel biuras integruoja visą šeimą, pvz. organizuoja mokymus moterims. Ūkininkai, reguliariai susitikdami su Rapunzel žemės ūkio inžinieriais, aptaria naujų įrengimų įsigijimą, kompostą bei naujus biologinius kenkėjų kontrolės metodus, dalijasi patarimais ir suteikia reikiamą pagalbą.

Pozityvus poveikis visai bendruomenei

Devintajame dešimtmetyje Salihli Marmara Gölu ežeras buvo taip užterštas dėl kenksmingo aplinkos poveikio, kad jame išnyko visos žuvys ir augalija. Perėjimas prie tvarios ir ekologiškos žemdirbystės leido pamažu atkurti ežero ekosistemą, o dešimtajame dešimtmetyje jau buvo visiškai atkurta ežero flora ir fauna.

Abrikosai iš Malatijos – kokybė prasideda nuo auginimo

Rytų Antalijoje, maždaug 1000 metrų aukštyje, yra įsikūrusi Malatija, centrinė Turkijos abrikosų auginimo vietovė. Vėsus ir sausas aukštikalnių oras puikiai tinka augti saldiesiems abrikosams. Apie 500 ha žemės yra apsodinta Demeter kokybę (biodinaminius reikalavimus) atitinkančiais abrikosais. Projekto ūkininkai yra reguliariai apmokomi Rapunzel žemės ūkio inžinierių, kurie jiems pataria ir techniniais klausimais. Daugiamečių augalų, tokių kaip abrikosai, išsaugojimas yra labai svarbus, todėl Rapunzel žemės ūkio inžinieriai aprūpina ūkininkus reikalingomis priemonėmis ir padeda teisingai jomis naudotis.

Ören – pagrindinis Rapunzel Turkijos biuras

1997 m. Rapunzel Turkijos projektas ėmėsi įvairios veiklos. Iki šiol tai yra vienintelė įmonė Turkijoje, dirbanti išskirtinai tik su ekologiškais vaisiais ir riešutais. Ören'o mieste įsikūrusi moderni įmonė atlieka kokybės tyrimus, turi perdirbimo linijas, produktų laikymo patalpas ir biurą, kuriame taip pat vyksta ir mokymai, bei valgyklą, kurioje telpa 250 žmonių. Sezono pradžioje, rugsėjį, darbuotojų skaičius išauga iki 300.

tuerkei-projekt 2222

Aukščiausias lygis

Visi riešutai ir vaisiai Rapunzel pasiekia specialiose dėžėse, o kiekvienas ūkininkas turi savo kodą, taigi užtikrinamas nepriekaištingas produktų atsekamumas. Pasitaikius kokybės neatitinkantiems produktams, pagal kodą galima lengvai atsekti, iš kur ir kada buvo gauta tokia siunta, o prireikus – grąžinti atgal į ūkį. Kiekviena riešutų ir vaisių rūšis yra aprašoma pagal detalų planą, įvertinama ir papildomai tiriama nepriklausomoje laboratorijoje.

Figos po didinamuoju stiklu

Figos nuolat yra pelėsių taikinyje. Kad parduotuves pasiektų tik geriausios figos, jos yra intensyviai tikrinamos, ar nebus kur pasislėpusių alfatoksinų (pelėsio metabolizmo produktų), kurie yra nematomi plika akimi. Atskiroje pritemdytoje patalpoje kiekviena figa yra individualiai apžiūrima UV šviesoje. Alfatoksinai yra matomi tik UV spindulių šviesoje, kurioje jie švyti fluorescencine šviesa. Šis darbas reikalauja didžiulio susikaupimo ir yra labai varginantis dėl specialaus apšvietimo. Rapunzel užtikrina, kad darbo intervalai atskiriems darbuotojams tokiomis sąlygomis būtų sąlyginai trumpi. Galiausiai geriausios figos yra supakuojamos ir pasiekia mus sufasuotos kaip birios kalnų figos arba minkštosios figos.

Razinų apdorojimas

2008 m. vasarą pradėjo veikti itin moderni razinų ir razinų „Sultana" perdirbimo gamykla, kurioje nuo uogų automatiškai atskiriami koteliai ir akmenukai. Po tokio pirminio apdorojimo razinos yra nuplaunamos, sudžiovinamos ir apipurškiamos aliejumi. Tai yra vienintelė įmonė Turkijoje, kurioje apdorojamos išimtinai tik sertifikuotos ekologiškos razinos. Pasibaigus automatiniam darbui razinos ant juostų yra sistemiškai tikrinamos rankiniu būdu. Tuomet jos dar kartą perrūšiuojamos apmokyto personalo. Galutinai apdirbtos razinos ir razinos „Sultana" yra perėjusios 4 kokybės etapus: plovimas, atrinkimas, perrūšiavimas ir pakavimas.

Iš rankų į rankas (Hand In Hand) – sąžiningas, ekologiškas ir tvarus

Rapunzel projektas „Iš rankų į rankas" prasidėjo 1992 m. Bolivijos kooperatyve „El Ceipo". Šiandien yra vystomi net 16 „Iš rankų į rankas" bendradarbiavimo projektų tokiose valstybėse kaip Egiptas, Bolivija, Brazilija, Kosta Rika, Dominikos Respublika, Indija, Peru, Šri Lanka, Tanzanija, Paragvajus ir Burkina Fasas. Iš jų Rapunzel gauna 11 pagrindinių produktų, naudojamų virš 100 pavadinimų Rapunzel gaminių.

Pasitikėjimą keliantis ilgalaikis bendradarbiavimas, nuolatiniai asmeniniai vizitai ir papildomas nepriklausomų inspektorių patikrinimas užtikrina aukštą kokybę skirtinguose lygmenyse. Rapunzel „Iš rankų į rankas" projektuose žmogus ir ekologinė žemdirbystė yra neatsiejami vienetai. Tiktai esant žmogaus ir gamtos draugystei bei tvariam žemdirbystės vystymui gali būti skatinami efektyvūs pokyčiai ateityje. Nuo pat tiekimo santykių pradžios Rapunzel prisiima atsakomybę, jog turi partnerių besivystančiose šalyse. Dažnai spaudimas dėl kainų sukelia trintį tarp žmonių ir daro žalą aplinkai. Miškų naikinimas yra gerai žinomas to pavyzdys. Sąžiningos prekybos samprata ir projektas „Iš rankų į rankas" saugo šiuos nepriklausomus gamintojus nuo aštrių kainų svyravimų pasaulio rinkoje. Rapunzel garantuoti ilgalaikio tiekimo susitarimai ir kainos užtikrina įmonės partneriams ateities galimybes, o klientams – aukštą ekologiškų produktų kokybę. Pirkdami sąžiningos prekybos būdu pagamintą produkciją Jūs darote svarbų indėlį skurdo mažinimui ir skatinate gyvojo pasaulio išsaugojimą.

topara-grupo-seleccionadora2

Rapunzel džiovintų vaisių asortimentas

Figos (Ficus carica L.)

Figa yra vienas pirmųjų žmogaus kultivuojamų augalų. Jau tūkstančiai metų kaip jos yra paplitusios Viduržemio jūros regione. Figos buvo garbinamos daugelyje kultūrų ir buvo daugelio simbolių ir mitų dalis. Valgomosios figos priklauso tikrųjų figų šeimai (skiautėlapiams fikusams), o jų medžiai užauga iki 8 metrų aukščio. Derlių figmedžiai duoda tik nuo 5-ųjų metų, tačiau tai gali tęstis net iki 50-ties metų. Vaisių spalva gali kisti nuo gelsvai žalios iki tamsiai violetinės. Sėklyčių gausus vaisių vidus gali būti rožinis ar raudonas. Rugpjūčio pabaigoje prinokę vaisiai kalnų šlaituose yra nurenkami rankomis Rapunzel Turkijos projekto ūkininkų. Tuomet figos yra suberiamos ant specialių džiovinimo tinklelių figmedžių giraitėse ir 2-4 dienas džiūva saulėje. Džiovintos figos keliauja į Ören'o miestą, kur jos yra tikrinamos ir toliau apdorojamos. Priklausomai nuo kokybės ir kiaušinio formos figos yra skirstomos į keletą rūšių.

Parduotuvėse „Bioteka" ieškokite šių figų:

- kalninių figų, kurios yra fasuojamos birios;

- minkštų figų, kurios yra apdorotos vandens garais, dėl to yra itin minkštos ir fasuojamos daug kartų uždaromoje pakuotėje.

Figose gausu vertingų medžiagų koncentruotoje formoje. Dėl gausaus skaidulinių medžiagų kiekio, natūraliai sudėtyje esančio vaisių cukraus, figos yra tikras energijos užtaisas ir skatina gerą virškinimą. Jose yra tokių mineralų kaip kalio, kalcio ir magnio. Jose taip pat gausu B grupės vitaminų, ypač vitamino B1. Saulėje sunokusios figos, pilnos vaisinio saldumo, yra tikras pasimėgavimas tarp valgymų. Praturtinkite kruopas, desertus ir kepinius arba dėkite į saldžius ar pikantiškus patiekalus.

Abrikosai (Prunus armeniaca L.)

Abrikosai priklauso kaulavaisiams ir leidžia mums mėgautis ne tik aromatingu minkštimu, bet ir saldžiais kauliukais. Abrikosų medžiai kilę iš Rytų, tuo tarpu šiandien jie paplitę visame Viduržemio jūros regione. Medis gali užaugti iki 5 metrų aukščio, o gausybė masyvių rausvų žiedų skleidžia nuostabų aromatą. Liepos mėnesį ekologiški abrikosai prinoksta kaitrioje Turkijos saulėje, kuomet ir prasideda derliaus nuėmimas Rapunzel partnerių ūkiuose Malatijos ir rytų Anatolijos regionuose. Abrikosai yra tiesiog nukratomi nuo medžių ir surenkami. Švieži vaisiai nedelsiant beriami ant brezento ir tuojau pat džiovinami. Po 3 dienų iš jų išimami kauliukai ir abrikosai toliau džiovinami saulėje dar 3-4 dienas. Po transportavimo į Ören'ą saldūs vaisiai yra nuplaunami, atrūšiuojami ir greitai sušaldomi***, kad būtų išvengta bet kokio vabzdžių plitimo. Rapunzel abrikosai yra neapdoroti siera, todėl yra užtikrinama natūrali tamsiai oranžinė-ruda spalva ir intensyvus vaisių aromatas. Abrikosų gaivus ir natūraliai saldus skonis dera daugelyje kepinių. Jie taip pat skanūs sausuose pusryčiuose, desertuose ir vaisių padažuose. Valgomi vieni patys jie yra mineralų gausus energijos šaltinis, aprūpinantis organizmą kaliu, geležimi ir vitaminais.

Džiovintos vynuogės – šviesios razinos, rinktos rankomis

Rapunzel razinas augina Turkijos kaime, Salihli regione. Tai yra ekologinės ir biodinaminės žemdirbystės pavyzdys. Šviesiosios razinos („Sultaninen" ir „Rosinen") yra gaminamos iš baltųjų vynuogių. Jų skirtumas išryškėja džiovinimo procese. Razinos „Sultana" yra apipurškiamos kalio karbonato (potašo****) ir ekologiško alyvuogių aliejaus mišiniu. Tai ištirpina viršutinį vaško sluoksnį ant uogų ir suteikia pralaidumą vandeniui. Razinos „Sultana" džiūsta greičiau, per 3-5 dienas, kas leidžia išlaikyti joms būdingą šviesią spalvą. Tuo tarpu razinos „Rosinen" nėra niekur mirkomos, jos džiūsta 5-7 dienas ir yra tamsesnės nei „Sultana". Po to, kai razinos atvežamos į Ören'ą, jos yra persijojamos, kad atsiskirtų akmenukai, šapeliai ir smulkiausios uogos. Tuomet razinos nuplaunamos ir švelniai džiovinamos bei apipurškiamos ekologišku saulėgrąžų aliejumi, kad būtų išvengta uogų sukibimo. Razinos yra perrenkamos rankomis ir patikrinamos, kad mus pasiektų tik patys geriausi produktai.

Korinto razinos – mėlynosios razinos be kauliukų

Tai yra mažos mėlynosios besėklės razinos. Savo vardą jos gavo iš Graikijos uosto Korinto, kurio apylinkėse šios razinos yra daugiausiai auginamos. Po to, kai išdžiūsta saulėje, razinos yra tiesiog nuplaunamos. Jų jau nereikia purkšti aliejumi, kadangi jos yra mažos, sausos ir nelinkusios sukibti. Korinto razinos pasižymi kiek kitokiu skoniu nei šviesiosios razinos ir yra kiek aštresnės, ne tokios saldžios.

Visų trijų rūšių razinos yra tikras energijos užtaisas, gausus daugybės sveikatai naudingų medžiagų. Dėl sudėtyje esančio didelio kiekio fruktozės ir gliukozės (lengvai virškinamų angliavandenių), mūsų organizmas gali šias uogas lengvai paversti energija. Štai kodėl sausi pusryčiai su razinomis veikia kaip energijos užtaisas ir suteikia mums papildomų mineralų, pvz. kalcio.

korinth

Šilkmedžio uogos – naujai atrastas malonumas

Šilkmedžio medis, kaip ir figmedis, priklauso šilkmedinių šeimai. XVIII a. tai buvo labai populiarus augalas Europoje, iš kurio būdavo išgaunamas vertingasis šilkas. Žali medžių lapai yra šilkverpių maistas. Tačiau XX a. pradžioje europietiškas šilkas buvo pakeistas pigiu importu ir didžiulės teritorijos taip ir liko apsodintos šilkmedžiais. Baltos šilkmedžių uogos yra nuostabiai saldžios kaip medus ir puikiai dera su jogurtu, sausais pusryčiais ar kepiniais. Šilkmedžio uogose yra tokių svarbių mineralų kaip kalcis, magnis, kalis, taip pat ir galybė vitaminų, tarp kurių galima paminėti vertingąjį vitaminą B3.

Datulės – saldus dykumos skonis

Datulės yra žinomos kaip „dykumos duona" ir yra vienas iš seniausiai žmonijos kultivuojamų augalų. 25-30 metrų aukščio palmės (Phoenix dactylifera L.) yra pagrindinės medžių oazės Afrikoje ir pietryčių Azijoje. Jos užtikrino išgyvenimą ankstyviesiems dykumų gyventojams ir karavanams. Iki šiol tai yra pagrindinis Šiaurės Afrikos maistas. Egzistuoja apie 300 datulių rūšių, kurias galima skirstyti į minkštas, pusiau sausas ir sausas. Viena iš skaniausių datulių rūšių yra „Deglet Nour", kuri pasižymi savo minkšta tekstūra ir visa apimančiu saldumu, o jos aromato stiprumas nustelbia daugelį kitokių rūšių datulių.

Datulėse yra išskirtinai gausu kalio, geležies, fosforo ir magnio. Jos suteikia daug energijos ir užtikrina gerą virškinimą. Vaisių salotose, pyragaičiuose, kepiniuose ir žiemos desertuose datulės yra vertingas ingredientas.

Geriausios ekologiškos datulės po derliaus nuėmimo yra nuplaunamos vandeniu ir po to veikiamos tik vandens garais.

Slyvos (Prunus domestica L.)

Slyvos priklauso rožių šeimai ir yra kilusios iš Mažosios Azijos. Gausybė slyvų rūšių yra auginama Jungtinėse Amerikos Valstijose, Prancūzijoje ir Rytų Europoje. Slyvų derlius skinamas nuo rugpjūčio vidurio iki spalio. Purtant medžius į apačioje patiestus tinklus nukrenta tik labiausiai prinokusios slyvos. Tuomet jos nuplaunamos, iškaulinamos ir džiovinamos. Slyvos gali lengvai apsicukruoti, taigi ant tamsaus vaisiaus matosi baltas slyvų cukrus, kurio nederėtų painioti su pelėsiu ar puvėsiu. Tiesiog nuplaukite ar nutrinkite pirštais ir skanaukite!

Slyvos yra labai sveikas maistas dėl sudėtyje esančių bioflavanoidų ir karotinoidų, kurie saugo organizmą nuo žalingos oksidacijos. Vitaminų B1, B2 ir B6 slyvose yra gerokai daugiau negu kituose džiovintuose vaisiuose. Slyvos taip pat yra žinomos dėl žarnyną stimuliuojančio poveikio.

Vyšnios – rūgštus malonumas

Paprastosios vyšnios (Prunus cerasus L.) priklauso tai pačiai genčiai kaip ir trešnės. Pagrindiniai skiriamieji jų bruožai yra spalva, forma ir skonis. Europoje, kurioje ištisi žemės plotai yra apsodinti vyšniomis, pavasarį daug kur galime matyti baltais žiedais nukrautus vyšnių medžius, mėgstančius drėgną klimatą. Rapunzel vyšnios tradiciškai yra nurenkamos rankomis, uogos nuplaunamos ir švelniai džiovinamos. Kad jos nesuliptų, po džiovinimo dar yra apipurškiamos ekologišku saulėgrąžų aliejumi.

Vyšniose yra ypač gausu mikroelementų, folio rūgšties, niacino ir vitamino A. Vyšnios yra tikras rūgštus malonumas ir dėl savo švelniai rūgštaus skonio tinkamos vartoti daugelyje patiekalų. Kepiniuose vyšnios gali pakeisti razinas, jas galima naudoti vaisių padažams. Trumpai vandenyje pamirkytos džiovintos vyšnios atstos šviežias uogas.

Spanguolės (Vaccinium macrocarpon L.)

Stambiauogių spanguolių gimtinė yra Kanada. Kaip ir mėlynės, spanguolės auga ant visžalių šliaužiančių krūmelių. Jų švelni prigimtis reikalauja ypatingų aplinkos ir dirvožemio sąlygų. Keturios oro saugyklos spanguolėje lemia tai, kad esant potvyniui, uogos iškils į paviršių ir jas bus galima lengvai nugrėbti. Potvyniai šiuo atveju nedaro spanguolių krūmams žalos, o skatina sveiką ekosistemą su jai būdinga flora ir fauna.

Po džiovinimo raudonos uogos yra verdamos obuolių sirupe. Tuomet jų rūgštumas sumažėja ir tampa labiau juntamas jų švelnus kartumas. Spanguolės yra mėgstamos dėl vitamino C ir flavanoidų gausos. Gaivus uogų skonis pagyvina sausų pusryčių, vaisių desertų ir vaisinių padažų skonį.

cranberry

Ananasai - auksinis gardėsis

Ananasas yra kilęs iš tropikų, kuriuose jis dar yra vadinamas „skaniu vaisiumi". XV a. pabaigoje Kristupas Kolumbas atrado ananasus ir atvežė jų į Europą. Kadangi savo forma ananasai primena pušų kankorėžius, ispanai šį vaisių pavadino piña. Valgomojo ananaso krūmo (Ananas comosus L.) stiebas siekia iki 35 cm aukščio, iš kurio šakojasi rozetės formos lapai. Šių rozečių centre vienerius metus formuojasi kietas centras, iš kurio vėliau išsivysto 1-4 kg svorio ananaso vaisius.

Geltonas minkštimas yra nuostabiai aromatingas su vos juntama rūgštele. Ananaso vaisiai yra gausūs vitaminų ir mineralų, tokių kaip kalio, magnio ir geležies. Ananasus ypač išpopuliarino tai, jog juose yra baltymus skaidančio ir virškinimą skatinančio enzimo bromelaino.

Mangas – vaisių karalius

Rapunzel mangai yra auginami pagal „Iš rankų į rankas" projektą Burkina Fase, Vakarų Afrikoje. Burkina Fase, vienoje skurdžiausių pasaulio valstybių, vaisių eksportas atlieka svarbų vaidmenį šalies ekonomikoje. Dėl sąžiningos prekybos principų taikymo daugelio vietos gyventojų gyvenimo kokybė žymiai pagerėjo. Daugiau nei prieš 20 metų pirmosios moterų grupės susirinko džiovinti mangų, kuriuos po to parduodavo ir taip galėdavo aprūpinti savo šeimas.

Pačios aromatingiausios mangų rūšys – Brooks ir Amelie – prinoksta ir yra skinamos nuo birželio iki rugpjūčio. Moterys iš Bukinature perka tik griežtus kokybės reikalavimus atitinkančius mangus tiesiogiai iš 120 vietinių šeimų ūkių. Vaisių džiovinimo patalpose mangai yra nulupami rankomis, supjaustomi ir kruopščiai džiovinami specialiose džiovyklose. Vietinis pridėtinę vertę suteikiantis mangų apdorojimas atliekamas Burkina Fase ir taip skatina regiono plėtrą.

Kad gautume 1 kg džiovintų mangų, turime sudžiovinti 15-18 kg šviežių vaisių. Karotinas, vitaminai, mineralai, mikroelementai ir enzimai yra tik dalis vertingųjų mangų savybių. Mangai ypač vertinami dėl gausaus kiekio vitamino C ir betakaroteno.

Bananai (Musa Sapientum L.)

Bananų krūmai išauga iki 3-8 metrų aukščio ir turi didžiulius lapus. Kiekvienas daugiametis augalas gali subrandinti vaisius tik vieną kartą. Vienas augalas gali duoti iki 60 kg derliaus, kuris išsivysto iš vieno raudonai violetinio stambaus žiedo. Ant 10-20 vadinamųjų „rankų" (šakų) išauga po ~15 bananų („pirštų"). Po derliaus nuėmimo augalas yra nukertamas ir paliekamas sutrūnyti, kad taptų natūralia trąša dirvožemiui. Bananai nuskinami, kai jau būna optimaliai sunokę ir tuomet sudžiovinami. Vaisiai yra niekaip neapdorojami, dėl ko jie džiovinti būna tamsiai rudos spalvos.

Džiovintuose bananuose yra daug maistingųjų medžiagų, lengvai virškinamų angliavandenių, gausu skaidulinių medžiagų ir santykinai nemažai baltymų ir mineralinių medžiagų. Džiovinti bananai pasižymi intensyviu aromatu ir yra idealus užkandis sportuojantiems. Jie suteikia energijos kompaktiška forma. Žinoma, šių sveikų saldėsių dėkite ir į desertus, vaisių salotas bei sausus pusryčius.

default default

Paaiškinimai

*Siera

Siera yra dažnai naudojama pramoniniame vaisių apdorojime, kuomet jie yra džiovinami veikiant sieros dioksidui (junginiui, išgautam iš degintos sieros), sieros rūgščiai ir jos druskoms. Tokio džiovinimo tikslas yra pašviesinti vaisius. Kai vaisiai yra apdoroti siera, tai yra būtina pažymėti ant pakuotės.

Kodėl ekologiški vaisiai yra džiovinami be sieros?

  • Rapunzel priima vaisiaus spalvą tokią, kokia ji yra, o šių vaisių vartotojams yra nepriimtina šviesiai oranžinė siera apdorotų džiovintų abrikosų spalva, kur sieros likutis gali sudaryti net iki 2000 mg / 1 kg vaisių;
  • Rapunzel abrikosai yra džiovinami stipriau, be sieros, taigi juose vandens yra mažiau nei įprastiniuose masinės gamybos vaisiuose;
  • Kai kurie Rapunzel vaisiai yra greitai užšaldomi, o šaltas sluoksnis ant vaisių viršaus apsaugo vaisius nuo vabzdžių plitimo;
  • Rapunzel nepripažįsta kokybės menkinimo (skonio ir vitaminų atžvilgiu) su sieros produktais.

**Demeter

Demeter judėjimas, paremtas enterprenerių („verslo angelų") tinklu, skatina ekologinių-biodinaminių žemės ūkių plėtrą, siekiant išsaugoti gyvąjį pasaulio pamatą ir stiprinti pozityvų žmonių tarpusavio bendradarbiavimą. Tarpusavyje bendradarbiaujantys gamintojai, perdirbėjai, prekybininkai ir vartotojai kuria sveiką pasaulinę rinką. Ši asociacija atsižvelgia į žmones ir jų poreikius, o jų ekonominę, ekologinę ir socialinę atsakomybę vertina tolygiai. Didžiausią pasaulyje ekologiškų produktų bendruomenę vienija prekių įvairovė, kuri pasiekiama individualiu darbu, visai tai darant po Demeter prekės ženklo vardu.

Vokietijoje veikia apie 1400 ūkininkų, biodinamiškai dirbančių daugiau nei 50 000 ha žemės plote. Su Demeter produktais taip pat dirba ir 330 sveiko maisto ir sveikų produktų perdirbėjų didmeninėje prekyboje. Kaip tarptautinis prekės ženklas, Demeter yra reprezentuojamas visuose žemynuose. Nuo Argentinos iki Vengrijos, 38 šalyse, daugiau kaip 3 500 kompanijose ir 100 000 ha žemės plote yra dirbama pagal Demeter biodinaminius reikalavimus.

***Greitas užšaldymas

Greitas užšaldymas yra vienas iš maisto šaldymo metodų. Per itin trumpą laiką (paprastai kalba eina apie minutes) šaldomo maisto temperatūra yra stipriai sumažinama. Priklausomai nuo maisto rūšies gali būti naudojamas plokščių šaldiklis arba oro garų šaldiklis.

Skirtingai nei šaldant namuose, kai šaldytas maistas įprastomis buitinėmis sąlygomis pasidengia stambiais ledo kristalais ir keičia maisto struktūrą, greito užšaldymo metu ląstelėse esantis skystis suformuoja mažyčius vandens kristalėlius. Pastaruoju atveju atšildant produktą ląstelių sienelės gerai išsaugo savo struktūrą, o ląstelių skysčiai ir maistinės medžiagos stabiliai laikosi ląstelės viduje dėl vidinio spaudimo. Taigi maistas nepraranda savo struktūros (pvz. nesutęžta), o jo skonis lieka labai artimas šviežio maisto skoniui.

Rapunzel pasitelkia greitą šaldymą tam, kad būtų sunaikinami visi džiovintuose vaisiuose esantys vabzdžiai. Po to džiovinti vaisiai yra laikomi šaldytuve, kad būtų užkirstas kelias tolimesniam vabzdžių dauginimuisi.

****Potašas

Potašas yra kalio karbonatas, kuris, be kita ko, yra naudojamas kepiniuose kaip raugas. Potašas pašalina vaško sluoksnį nuo uogų odelės, taigi geriau pasišalina vanduo ir uogos greičiau sudžiūsta. Dėl trumpesnio džiovinimo laiko razinos „Sultana" yra šviesesnės spalvos.

Anglies dioksidas

Džiovinant vaisius saulėje neišvengiamai padidėja kenkėjų invazijos rizika. Dėl šios priežasties Rapunzel vaisiai ir uogos kurį laiką yra laikomos anglies dioksido sistemoje. Kadangi deguonies šioje sistemoje iš viso nėra ir vietoje jo yra naudojamas tik grynas anglies dioksidas, taip yra sumažinama kenkėjų dauginimosi rizika. Ši priemonė yra absoliučiai nekenksminga ir yra pasitelkiama tam, kad vartotojas įsigytų idealios kokybės produktą.

„Žaliojo maisto" standartai

Rapunzel savo asortimente siūlo aukščiausios kokybės ekologiškus džiovintus vaisius ir riešutus. Dauguma jų atitinka „žalio maisto" standartus. „Žalias" reiškia tai, kad vaisiai yra džiovinami daugiausia 40-50°C temperatūroje – taip yra išsaugojamas maksimalus kiekis naudingųjų medžiagų.

Iš Bioteka parduotuvėse siūlomų Rapunzel džiovintų uogų, vaisių ir riešutų „žaliojo maisto" standartus atitinka šie: kalninės figos, saldieji abrikosai, visų rūšių razinos, šilkmedžio uogos, lazdyno riešutai, migdolai, pekano riešutai ir graikiniai riešutai.

 

You are here