Bioteka

sonnenblumen

Dievų nektaras ir Komorų auksas – burboninė vanilė

vanilewww2

Kokios spalvos iškyla Jums prieš akis, kai išgirstate žodį "vanilė"? "Švelniai gelsva, kreminė", pagalvos dažnas iš mūsų. O ar žinojote, jog tokia vanilė būna tik ant medžių?

Vanilės ankštys, kurios kartais puikuojasi išmanios šeimininkės virtuvėje, iš tiesų yra tamsiai rudos, kitą sykį kone varno juodumo. Praplėšus vanilės ankštį iš jos prasiveržia gausybė smulkių sėklyčių, šalia kurių aguonos grūdas atrodo kaip milžinas tarp nykštukų. Drėgnos vanilės sėklos tuoj kabinasi ant pirštų ir kutena nosį saldžiu aromatu.

Prieskonių karaliene tituluojama vanilė yra vienas iš brangiausių prieskonių pasaulyje. Dar prieš keletą metų Lietuvoje vanilės nei su žiburiu nebūtume aptikę. Bioteka didžiuojasi, galėdama pasiūlyti platų asortimentą tikros, aromatingosios burboninės vanilės, produktų: vanilės milteliai, vanilės ankštys, vanilės ekstraktas... Mūsų vanilinis cukrus taip pat yra visiškai natūralus! Net jei virtuvėje sukatės retai, galbūt mėgstate gardinti kavą vaniliniu cukrumi? O ar žinojote, jog mūsų prekybos centruose parduodamas įprastas vanilinis cukrus yra viso labo rafinuoto, perdirbto, balinto cukraus ir laboratorijoje susintetinto vanilino mišinys? Išbandykite tikrą vanilę, pasižyminčia net 400 aromatų kompozicija (vanilinas – tik vienas iš jų), rinkitės Rapunzel ar Sonnentor vanilinį cukrų su tikros vanilės sėklytėmis. Jūs nustebsite, kokia aromato ir skonio galia slypi tuose mažuose juoduose taškeliuose. Be to, vanilė yra gerokai daugiau nei tik prieskonis. Ji naudojama ir parfumerijoje, kosmetikoje bei medicinoje, o jos gėlinis aromatas ramina ir gaivina mūsų kūną ir mintis.

Vanilės kilmės istorija ir paplitimas

Kvapioji vanilė (Vanilla planifolia L.) priklauso vanilės genties orchidėjoms, iš kurių tik vienintelė ši duoda kvapiųjų ankščių derlių. Vanilės iš pradžių augdavo išimtinai tik atogrąžų miškuose Centrinėje ir Pietryčių Meksikoje. Pasak legendos, ispanų užkariautojas Hernán Cortés buvo pirmasis europietis, 1519 m. atradęs šį aromatingą augalą. Jau netrukus po Meksikos užkariavimo Ispaniją pasiekė pirmosios vanilės ankštys, o XVII a. pradžioje vanilė pradėjo savo triumfą Europos karalių valdose. Prancūzai, itin pamėgę vanilę, atsižvelgdami į palankias klimato sąlygas, ėmė auginti vanilę savo kolonijose Madagaskare, Seišeliuose, Komorų salose ir Reunjone.

Burboninės vanilės vardas yra kilęs iš Île Bourbon regiono, kurį vėliau prancūzų užkariautojai pervadino į Reunjoną. Šiandien šis terminas apibūdina vanilę, augančią Indijos vandenyne. Burboninės vanilės ankštys yra ilgos, plonos, pasižyminčios stipriu kvapu ir skoniu. Jų žievelė yra stora ir aliejinga, o viduje slepiasi gausybė smulkių sėklyčių.

Kultivavimas ir derliaus nuėmimas

Kvapioji vanilė yra daugiametis vijoklinis augalas, augantis tik kartu su kitomis mišriomis tropikų kultūromis. Vanilei reikalingas ramstis – augalas, į kurį ji galėtų raizgydamasi lipti ir pasiekti net iki 10 metrų aukštį. Iš vynuogės formos žiedo skleidžiasi 8-10 gelsvai žalsvų aromatingų orchidėjos žiedų. Įdomu tai, kad per vieną dieną pražysta ne daugiau kaip vienas žiedas ir tik keletui valandų –per šį trumpą laiką žiedas turi būti apdulkintas, kitu atveju jis nukris. Apdulkinimas atliekamas rankiniu būdu bambukine lazdele. Ūkininkams taip pat padeda ir kolibriai bei vabzdžiai, kuriuos vilioja saldus vanilės žiedų aromatas. Galiausiai apdulkintuose žieduose pradeda vystytis vaisiai, kurie po 4-6 savaičių virsta žaliomis ankštimis, galinčiomis užaugti iki 15-18 cm ilgio.

65382862

Praėjus 8 mėnesiams po apvaisinimo, vanilės ankštys pagaliau sunoksta, pagelsta ir tuomet gali būti nurenkamas jų derlius. Sprendimas, kada yra geriausias laikas nuimti derlių, reikalauja didelės patirties, kadangi nuo to tiesiogiai priklauso derliaus kokybė. Būsimas derlius turi būti tikrinamas ir skinamas kasdien, o derliaus nuėmimas gali tęstis iki 3 mėnesių. Kadangi vanilės auga atogrąžų miškuose, derliaus nuėmimas yra labai brangiai kainuojanti procedūra.

Apdorojimas

Ar žinojote, jog šviežiai nuskintos gelsvos vanilės ankštys yra visiškai bekvapės ir beskonės? Vanilei būdingas aromatas atsiranda tik po ankščių fermentacijos, kurią būtina pradėti ne vėliau kaip per 2 dienas nuo derliaus nurinkimo. Iš pradžių ankštys trumpam panardinamos į karšto vandens vonią, o po to suvyniojamos į audeklą, keletą savaičių fermentuotą medinėse dėžėse. Vienam kilogramui tamsiai rudų aromatingų vanilės ankščių išgauti reikalingi 5 kg žalių ankščių. Procesas kartojamas keletą kartų, kol maždaug po 6 mėnesių vanilė įgauna mūsų mėgstamą saldų aromatą. Po fermentacijos vanilės ankštys turi būti 2-3 mėnesius džiovinamos gerai vėdinamose patalpose. Galiausiai ankštys yra perrūšiuojamos rankomis pagal savo ilgį, surišamos ir taip paruošiamos kelionei į Europą.

Ypatingoji Rapunzel vanilė

Rapunzel burboninė vanilė atkeliauja iš Komorų salų ir yra pagrindinis salyno pajamų šaltinis. Ši vanilė yra unikali tuo, jog yra tradiciškai auginama remiantis ekologinės žemdirbystės principais. Rapunzel partneriai iš Komorų salų, su kuriais įmonė bendradarbiauja jau nuo 2003 m., vanilę perka tiesiogiai iš ūkininkų, kurie savo atlygį gauna iš karto po ankščių pristatymo. Rapunzel partnerio darbuotojai reguliariai lanko ūkininkus ir padeda jiems žemės ūkio klausimais.

vanile 4

Maistinės savybės

Vanilė pasižymi atpalaiduojančiu, nervus raminančiu, priešuždegiminiu ir afrodiziakiniu poveikiu. Teigiama, jog vanilė didina fizinį ir protinį aktyvumą, šalina nuovargį ir palaiko gerą nuotaiką. Atpalaiduojantis vanilės aliejus yra plačiai naudojamas aromaterapijoje, o vanilės ekstraktas gali nuraminti dirglų ir jautrų skrandį.

Kodėl kartais burboninės vanilės ankštys pasidengia baltais kristalais?

Laikymo metu ant vanilės ankščių gali pasirodyti baltas „šerkšnas". To bijoti visai nereikia, kadangi tai tėra natūraliai susiformavę vanilino kristalai. Tai rodo, jog Jūsų vanilės ankštys yra ypač aukštos kokybės. Vanilino kristalai yra valgomi ir be galo aromatingi.

Koks kiekis maltos vanilės atitinka vieną vanilės ankštį?

0,25-0,5 arb. šaukštelio vanilės miltelių atstos Jums vieną vanilės ankštį. Rapunzel vanilės milteliai (pakuotėse po 5 ir 15 g) yra pačios tikriausios maltos vanilės ankštys, o ne tik jų sėklytės.

Kulinariniai patarimai

Vanilė yra ne tik universalus prieskonis, sujungiantis įvairius skonius ir suteikiantis jiems harmonijos. Tinkamai laikomas vanilės ankštis galima laikyti namuose labai ilgą laiką ir netgi panaudoti keletą kartų. Visuomet laikykite vanilės ankštis sandariame indelyje ar stiklainyje, idealiu atveju vėsioje ir tamsioje vietoje.

Vanilės panaudojimo būdai:

- supjaustykite vanilės ankštį stambiais gabaliukais ir suberkite į sandarų stiklinį indą su cukrumi. Cukrus prisigers vanilės aromato ir taip Jūs pasigaminsite natūralų naminį vanilinį cukrų;

- įpjaukite ankštį išilgai per visą ilgį ir peiliu nugremžkite sėklytes – berkite jas į savo skaniausio pyrago, keksiukų ar sausainių tešlą;

- aromatizuokite arbatą: tuščias vanilės ankštis susmulkinkite 1 cm ilgio gabaliukais ir suberkite į žaliosios ar juodosios arbatos indelį;

- gabalėlį ankšties dėkite į kavos filtrą kartu su kava ir užvirkite;

- tuščias vanilės ankštis dėkite į verdamą naminę obuolių tyrę – vanilė sumažins obuolių rūgštumą ir Jums galbūt net neprireiks cukraus;

- virkite ankštis piene, kuriame gaminsite pudingą ar manų košę – Jūsų desertas švelniai pakvips vanile.

Vanilės produktų asortimentas Bioteka parduotuvėse

Rapunzel burboninės vanilės ankštys

Prieskonių karalienė burboninė vanilė, supakuota į patogius indelius. Sandari pakuotė užtikrina kokybę – ankštims būdinga drėgmė ir aromatas išsilaiko labai ilgai. Pajuskite, kokios minkštos, šiek tiek drėgnos ir be galo kvepiančios yra tikros vanilės ankštys. Kiekviena ankštis yra perėjusi 9 mėnesius trunkančią fermentaciją, kurios metu jos natūraliai įgyja patį tikriausią vanilės aromatą.

vanile 1

Rapunzel malta vanilė

Ilgą laiką buvusi prabangos preke, šiuo metu vanilė yra tapusi svarbia mūsų desertų gamybos tradicijos dalimi. Grietinėlės saldumo aromatas, turintis saldymedžio užuominų, gerai pažįstamas vakarietiškoje kulinarijoje, ypač – pieniškuose desertuose. Vanilės milteliai puikiai tinka gardinti ir pjaustytus vaisius ar vaisių salotas. Nors ir sunku įsivaizduoti, vanilę galima naudoti net ir pikantiškuose ar aštriuose patiekaluose. Verta pabandyti: stiprus vanilės skonis puikiai dera meksikietiškuose pupelių patiekaluose ir žaliuose kariuose. Bioteka siūlo įsigyti tikrų maltų burboninės vanilės ankščių miltelių pavidalu. Pas mus rasite patogių 5 g pakuočių ir ekonomiškų 15 g maltos burboninės vanilės sandariuose stiklainiukuose. Mėgaukitės įkvepiančiu vanilės aromatu kada tik širdis užsigeis!

vanile 2

      Rapunzel vanilinis cukrus

vanile 3

      Rapunzel vanilinį cukrų gamina su malta, tikra burbonine vanile, ir šviesiu cukranendrių cukrumi Cristallino, kurio                 švelnus skonis visiškai atskleidžia karališką vanilės aromatą. Išbandykite šį gardėsį, pagamintą iš ekologiniuose                 ūkiuose užaugintų žaliavų, ir atraskite naujus receptus savo virtuvėje su šildančia vanile. Sudėtis (100%                           ekologiška): cukranendrių cukrus Cristallino 93%, malta vanilė 7%.

      Sonnentor vanilinis cukrus

       Pasilepinkite kuo nors nuostabiai saldžiu! Sonnentor siūlo austrišką cukrinių runkelių cukrų, praturtintą jausmingąja              burbonine vanile. Sakoma, jog actekai gardindavo savo kakavą vanile, kuri vilioja savo saldžiu aromatu. Naudokite šį          vanilinį cukrų kremams, pudingams, sausainiams, pyragams, šokoladui ir ledams. Nepamainomas prieskonis kalėdinio        sezono metu. Sudėtis (100% ekologiška): cukrinių runkelių cukrus 94%, malta vanilė 6%.

       Sonnentor vanilės ekstraktas

       100% grynas vanilės eterinis aliejus, ekstrahuotas su natūraliu alkoholiu. Alkoholis, būdamas geru tirpikliu, iš vanilės          ankščių ištraukia stipriausią aromatą, o galutinis ekstraktas išgaunamas be jokių sintetinių priemaišų. Šį jausmingą aliejų galite vartoti vietoje įprastos vanilės savo patiekaluose. Be to, vanilės ekstraktas pasižymi raminančiu poveikiu,                                                          tad vanile kvepiantys keksiukai iš tikrųjų turi savybę numalšinti dienos rūpesčius...

 

vanile 5


Šį ekstraktą galite naudoti ir aromaterapiniais sumetimais: garinkite jį aromatinėmis lempomis, naudokite pirtyje, įmaišykite į kūno aliejų masažui (2-8 lašai ekstrakto į 10 ml aliejaus ar kremo). Dozavimas: 5 ml vanilės ekstrakto atitinka 50 g vanilinio cukraus.

 

Atraskite naujus skonio pojūčius, užuoskite šildančią ramybę! Mėgaukites vaniliniais pyragais ir vanilinėmis voniomis, atsiduokite tropikų fantazijai. Burboninė vanilė iš Bioteka parduotuvių nuramina išalkusią sielą ir pamaitina pavargusį protą. Metas atsipalaiduoti...

You are here