Bioteka

sonnenblumen

Rapunzel riešutai - mažasis jėgų pakelis

rnutsai

Riebus kamuolėlis ridenasi keptuvės dugnu ir įkrenta į salotų dubenį. Jis papildo mitybą gausiu kiekiu vitamino E, nesočiųjų riebalų rūgščių ir galybe mikroelementų. Kas jis?

Tai Rapunzel riešutėlis, iškritęs iš mažojo jėgų pakelio. Ekologiškai auginti riešutai – Vokietijos kompanijos Rapunzel pasididžiavimas. Šie traškūs skanėstai nuo seno garsėja savo neįtikėtinu maistingumu ir nauda sveikatai. Praturtinkite savo mitybą geležimi, selenu, kalciu. Greitai ir ilgam atstatykite jėgas kokybiškais riešutais, pasižyminčiais kalio bei magnio gausa. Nuo mažyčių kedro riešutėlių iki didžiųjų bertoletijų, nurinktų Pietų Amerikos atogrąžų miškuose – Bioteka parduotuvės Jums turi ką pasiūlyti.

Rapunzel riešutai - iš atokiausių pasaulio kraštų

Kokoso riešutai iš Šri Lankos – kitoks plantacijų darbas

Pietvakarių Šri Lankoje, derlingajame „kokosų trikampyje", yra įsikūręs Wijeyasena šeimos ūkis. Nuo 1996 metų šios šeimos valdoma kokoso palmių plantacija yra Rapunzel partneris ir tai yra pirmasis sertifikuotas ekologiškas žemės ūkis regione. Bėgant laikui daugelis kokosų augintojų pasekė Wijeyasena šeimos pavyzdžiu ir pradėjo vystyti socialiai atsakingą ir aplinkai draugišką kokosų verslą, leidžiantį šeimai išlaikyti kuklius namus, o vaikus leisti į mokyklą.

Ekologiškai užauginta sveikoje sąveikoje

Kokosų palmės auga mišrioje terpėje kartu su ananasais, bananais, pipirais, kavamedžiais ir rambutanais. Tarp palmių ganosi azijiniai buivolai, kurie vietos gyventojus aprūpina pienu, o jų mėšlas yra naudojamas kaip trąša palmėms. Kokosų palmes darbininkai prižiūri su dideliu rūpesčiu, o tai reikalauja daug rankų darbo.

Vietiniai gyventojai

Rapunzel užtikrina kokosų pirkimą sąžiningomis kainomis ir moka vietos ūkininkams papildomą priedą už ekologinę žemdirbystę. Tam, kad išlaikytų darbuotojus ir darbdavius Desicolanka apylinkėse, Rapunzel samdyti žmonės gauna 10-20% didesnius atlyginimus nei yra įprasta regione. Savo darbuotojams Rapunzel užtikrina tinkamas ir saugias darbo sąlygas ir, žinoma, draudžia vaikų darbą. Vietinis Rapunzel darbuotojas Murugiah Rajasingham yra atsakingas už vietos ūkininkus ir pataria jiems ekologinės žemdirbystės klausimais.

Anakardžių riešutai iš Indijos – pavyzdinis Rapunzel projektas

Dviejose Indijos valstijose – Goa ir Mararashtra – yra auginami aukščiausios kokybės sertifikuoti ekologiški Rapunzel anakardžiai. Beveik 3000 ūkininkų vysto anakardžių plantacijas tarp ryžių ir stambiųjų duonmedžių kultūrų. Nuimtas derlius yra apdorojamas „Iš rankų į rankas" partnerio Achal. Rapunzel už anakardžių riešutus moka daugiau nei rinkoje įprasta – tai užtikrina darbuotojams socialines garantijas, tokias kaip kasmetinės apmokamos atostogos, apranga ir avalynė. Specialiai įkurtame vaikų darželyje darbuotojų vaikais rūpinamasi su meile. Verta pastebėti, kad vaikų darželis Indijoje apskritai yra retas reiškinys.

                 serendipol-16                 

Pekano riešutai iš Peru

Ekologiški riešutai mus pasiekia iš Peru, Rapunzel „Iš rankų į rankas" partnerio Topará, auginančio pekano riešutmedžius vakarinėje Peru pakrantėje. Įdomu tai, jog ši sritis yra kaip dykuma ir tik dėl netikėtai atrasto vandens šaltinio tapo įmanoma drėkinti laukus ir auginti pekano riešutus. Pekanai kultivuojami be sintetinių pesticidų ir trąšų. Vabzdžiai ir žolės yra nurenkami ir mechaniškai įdiegiami į dirvožemį, kuriam tarnauja kaip natūralus kompostas.

Pekano riešutų derlius yra nurenkamas rankomis nuo gegužės iki birželio: medžiai pakratomi ir riešutai surenkami. Po plovimo ir džiovinimo riešutai yra lukštenami ir lupami rankomis. Tuomet jie yra rūpestingai perrūšiuojami ir dar kartą sudžiovinami prieš pakuojant.

Topará yra socialiai atsakingą bendrovė, kurios darbuotojų atlyginimai yra gerokai didesni nei šalies minimalus darbo užmokestis ir vietinis vidutinis atlyginimas. Įmonė pati organizuoja ir apmoka darbuotojų keliones į darbą ir iš jo. Be to, vietos darbuotojai, gyvenantys ūkyje, yra aprūpinami nemokama nakvyne ir maistu su nuolaida. Kartą per savaitę ūkyje lankosi gydytojas, kuris nemokamai tikrina darbuotojų sveikatą.

Rapunzel moka sąžiningą kainą už ekologiškus pekano riešutus, kas yra gerokai daugiau nei vidutinė rinkos kaina, be to, papildomai mokamas ir „Iš rankų į rankas" sąžiningos prekybos priedas.

Rapunzel riešutų asortimentas

Lazdyno riešutai iš pasakų karalystės

Ar žinojote, jog lazdynai simbolizuoja gyvenimą ir meilę, vaisingumą, nemirtingumą, pavasarį ir laimę? Kilę iš beržų šeimos, lazdynų medžiai nuo seno yra vertinami dėl savo baltymingų riešutų, iš kurių išgaunamas ir vertingas aliejus. Rapunzel aromatingieji lazdynų riešutai atkeliauja iš Juodosios jūros pakrantės, kurioje riešutus atsakingai augina ūkininkai.

Tarp rugpjūčio ir spalio mėnesių sunokę riešutai yra nukratomi nuo medžių ir surenkami rankomis. Po 5-7 dienų džiūvimo saulėje nuo riešutų yra nulupama žalia žievelė. Kad riešutai išliktų švieži kuo ilgiau, jie skaldomi ir lukštenami tik prieš pat juos transportuojant į Vokietiją. Lazdyno riešutai yra gausūs baltymų, B grupės vitaminų, vitamino E, taip pat mineralų, tokių kaip magnis, kalcis, kalis, fosforas ir geležis.

Abrikosų branduoliai – vertingieji slapukai

Abrikosų branduoliai yra vadinami abrikosų kauliukų migdolais ir pasižymi aromatingu vaisiniu skoniu. Jie gali būti naudojami kaip alternatyva migdolams kepiniuose, desertuose, sausuose pusryčiuose ar tiesiog kaip maistingas užkandis.

Liepos mėnesį nuimamas abrikosų vaisių derlius ir jie sudžiovinami. Praėjus pusei džiovinimo laiko branduoliai yra kruopščiai išimami iš vaisių ir toliau džiovinami. Galiausiai branduoliai suskaldomi, o iš jų išimami kauliukai. Saldūs abrikosų branduolių kauliukai yra be galo aromatingi, gaivaus vaisių skonio, kuris kartais gali būti ir švelniai rūgštus. Šie riešutai pasižymi vitaminų E ir B, taip pat kalio ir magnio gausa.

Kedrinės pinijos – riešutėliai iš gausybės rago

Kedrinių pinijų riešutai yra italinių pušų (italinių kedrų, pinijų) kankorėžių sėklos, padengtos labai kietu kevalu. Pinijos šiuos riešutėlius pradeda brandinti tik nuo 15-tųjų augimo metų. Pinijų kultivavimas ir derliaus nuėmimas reikalauja itin rūpestingos priežiūros. Rapunzel pinijos atkeliauja iš Bergama, Turkijos, pagrindinio pinijų auginimo regiono.

206150 pinienkerne_100g

Nuo sausio iki birželio pinijų kankorėžiai nuo medžių nupjaustomi ilgais peiliais ir džiovinami saulėje. Tuomet kankorėžiai yra daužomi ir iš jų išbyra vertingieji riešutėliai. Jų kieti lukštai suskaldomi, riešutai nuplaunami, sudžiovinami ir galiausiai perrenkami rankomis. Ypatingas pinijų aromatas leidžia vertinti šį produktą kaip tikrą delikatesą, pasižymintį neįtikėtina gausa kalcio, fosforo, geležies ir vitaminų A, B1 ir B2. Kedrinės pinijos yra labai populiarios Viduržemio jūros virtuvėje ir yra nepamainomas klasikinio pesto padažo ingredientas. Turkijos ir arabų kraštų virtuvėje pinijos dažnai naudojamos ryžių patiekaluose.

Kedrų riešutai

Kedrai, sibirinių pušų kankorėžiai, bręsta natūraliose Sibiro miškų platybėse. Čia kedriniai kankorėžiai auga tiesiog laukinėje gamtoje. Kedrų riešutai gali būti vartojami taip pat kaip ir kedrinės pinijos. Intensyvus medienos aromatas tobulai dera kaip priedas užtepuose, salotose, makaronuose ir kt. patiekaluose. Šiuose riešutuose taip pat gausu daugybė vertingų vitaminų ir mineralų bei nesočiųjų riebalų rūgščių.

Migdolai – vertingi ir universalūs riešutai

Migdolų medžiai, priklausantys rožių šeimai, yra kilę iš Centrinės Azijos, kur jie kultivuojami jau 4000 metų. Šiais laikais migdolai auginami Graikijoje, Italijoje, Ispanijoje ir Kalifornijoje. Skanieji riešutai aprūpina organizmą mono ir polinesočiųjų riebalų rūgštimis, svarbiais vitaminais B ir E, baltymais, kalciu, magniu, folio rūgštimi ir kaliu. Šios naudingosios maistinės medžiagos palaiko gerą mūsų savijautą. Migdolai pasižymi saldžiu ir švelniu skoniu, taigi jie yra maistingas užkandis, greitai ir ilgam suteikiantis sotumo jausmą. Parduotuvėse „Bioteka" ieškokite šių migdolų:

  • Kalifornijos migdolų – tai yra klasikiniai „grynaveisliai" 100% saldūs, aukščiausios kokybės riešutai;
  • europietiškų migdolų – rinktiniai migdolai taip pat yra saldūs, tačiau su šiek tiek storesne luobele. Be to, tarp jų gali pasitaikyti ir karčių riešutėlių. Rapunzel kokybės kontrolę praeina tik iki 1% karčiųjų migdolų, kas yra absoliučiai nekenksminga sveikatai.
201340 mandeln_200g_1

Graikiniai riešutai – išsaugoti istorijos

Graikinis riešutmedis yra vienas iš seniausių augalų. Galybė archeologinių tyrinėjimų parodė, jog šie riešutai auginami Europoje ir Azijoje jau keletą tūkstantmečių. Graikiniai riešutai gali siekti net 30 m aukštį ir sulaukti 160 metų. Pirmojo riešutų derliaus gali tekti laukti 5-10 metų.

Rugpjūčio pabaigoje jau galima matyti didelius, apvalius graikinius riešutus, įsispraudusius į storą žalią luobelę, svyrančius nuo medžių šakų. Rugsėjo viduryje žalieji vaisiai sprogsta ir išbarsto prinokusius riešutus.

Graikinis riešutas yra tobulas energijos šaltinis, gerinantis organizmo aktyvumą. Šiuose riešutuose yra gausu nesočiųjų omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių, B grupės vitaminų, vitamino E, tokių mineralų kaip kalis, geležis, magnis, bei mikroelementų mangano ir vario. Rafinuotas graikinių riešutų skonis ir aštriems, ir saldiems patiekalams suteikia subtilumo.

Pekano riešutai – supakuotas delikatesas

Pekano riešutai, priklausantys riešutmedinių šeimai, yra kilę iš Amerikos, nors šiuo metu jie auginami Afrikoje, Meksikoje, Australijoje ir Peru. Pekanai priklauso kaulavaisiams, o jų konsistencija yra minkštesnė nei kitų riešutų. Pailgi išgaubti riešutai dėl savo mažo tankio gali būti sutrupinami plikomis rankomis.

 

Sudėtyje turintys net 72% riebalų, pekano riešutai yra ypač maistingi. Juose gausu mononesočiųjų riebalų rūgščių ir mineralų, tokių kaip kalcio, kalio, magnio, geležies, B grupės vitaminų ir vitamino E. Dėl savo išskirtinio skonio pekano riešutai dera įvairiausiuose patiekaluose. Kapoti ar trupinti riešutai puikiai tinka vaisių salotoms, suteikia pikantiškumo žaliosioms daržovių salotoms, be to, dera su daugeliu sūrių.

Anakardžių riešutai – egzotiškas švelnumas

Anakardžiai yra kaulavaisiai, kilę iš Pietų Amerikos, o dabar daugiausia auginami Indijoje ir Pietryčių Azijoje. Anakardžių medžiai veda geltonai oranžinius vaisius, kurių kiekvieno gale tūno iš dalies pasislėpęs vienas anakardžio riešutėlis. Kreminės spalvos riešutai yra skinami prinokę ir džiovinami saulėje. Taip yra lengviau nulupti šviesai jautrų lukštą. Nulupti riešutai yra kaitinami vandens garais ir džiovinami karštose kamerose. Galiausiai nulupama luobelė, riešutai perrūšiuojami ir supakuojami transportavimui.

anakard

Anakardžių riešutai aprūpina organizmą baltymais, kalciu, geležimi, cinku ir kaliu. Juose taip pat yra B grupės vitaminų, magnio ir itin naudingų sveikatai polinesočiųjų riebalų rūgščių.

Bertoletijos (braziliški riešutai) – dangiškas skonis

Bertoletijos yra kaulavaisiai, laukinėje gamtoje augančių bertoletijų arba kitaip, braziliškų riešutų, medžių sėklos. Bertoletijos auga atogrąžų miškuose Pietų Amerikoje ir gali pasiekti net 50-ies metrų aukštį bei sulaukti 300-tų metų amžiaus. 10-25 bertoletijų riešutų (sėklų) susiformuoja vėduoklės pavidalo vaisiaus kapsulėje. Apie 5 cm ilgio riešutai yra apsupti kieto, šiurkštaus rudo apvalkalo, po kuriuo slypi kreminės spalvos riešutai su valgoma ruda plėvele.

bertolerijos

Bertoletijos yra maistingos ir turi baltymų, skaidulinių medžiagų, cukraus ir krakmolo. Jose gausu ir nesočiųjų riebalų rūgščių, taip pat mineralų, tokių kaip geležies, seleno, fosforo, kalio, magnio, bei daug vitamino C, B6, B12 ir E.

Kadangi bertoletijos gali augti tik atogrąžų miškuose, pirkdami šiuos riešutus Jūs tiesiogiai prisidedate prie šio unikalaus gamtos reiškinio išsaugojimo!

314355

Kokosų riešutai – svajinga fantazija

Joks kitas medis taip svajingai neįsipina į žmonių mintis apie atostogas, kaip kokoso riešutų palmė. Daugelyje šalių šios palmės dar vadinamos „dangaus medžiais". Kokoso riešutai yra kultivuojami jau apie 3000 metų, o tropinių šalių gyventojams jie yra dažnas maistas, aprūpinantis organizmą maistingomis medžiagomis.

Kas 6-7 savaites Desicolanka vietovėje, Šri Lankoje, nuimamas kokosų riešutų derlius, kuris iš pradžių yra nugabenamas į laukus, o tenai nuo kokosų nulupami lukštai. Vyrai ir moterys sudaužo riešutų lukštus ir nulupa juos, paruošdami riešutus tolimesniam apdorojimui. Tuomet sniego baltumo minkštimas yra nuplaunamas, sterilizuojamas 100°C temperatūros vandeniu, susmulkinamas ir sudžiovinamas. Taip yra pagaminami kokosų traškučiai ir kokosų drožlės, kuriuos jau pakuoja ir kitaip apdoroja Rapunzel darbuotojai Vokietijoje.

Kokosų drožlėse ir traškučiuose yra baltymų, B grupės vitaminų ir svarbių mineralų, tokių kaip kalis, magnis ir geležis. Šie produktai ypač vertinami Azijos virtuvės patiekaluose.

You are here